selva erdener-yarim senden ayrılalı

2012-10-10 23:55:00

 

 

Yarim Senden Ayrılalı
Hayli Zaman Oldu Gel Gel
Bak Gözümden Akan Yaşa
Ab-ı Revan Oldu Gel Gel

Böyle M'olur Küsüp Gitmek
Seni Seveni Terk Etmek
Haram Oldu Yemek İçmek
İşim Figân Oldu Gel Gel

Kurulu Yaydır Asılmaz
Gönül Yarinden Kesilmez
Ölmeyince Dert Eksilmez
Halim Yaman Oldu Gel Gel

Kul Aşık Ever Varmaya
Halinden Haber Sormaya
Yetiş Namazım Kılmaya
Seni Seven Öldü Gel Gel

 

Ankara'da doğan soprano Selva Erdener müzik çalışmalarına ilk ve orta öğrenimi sırasında Müzeyyen Demirci ve İnci Dinçer'in teşvikleriyle başladı. Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Fakültesinde önlisansını tamamlayan sanatçı daha sonra Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarına girdi. Nurdan Uzar ile şan, Müfide Özgüç ile lied-oratoryo yorumu çalışarak bu okuldan başarı ile mezun oldu.

Daha sonra Ankara Devlet Operasına solist sanatçı olarak kabul edildi ve "Orfeo ed Euridice", "Cosi Fan Tutte", "Don Giovanni". "Die Zauberflöte", "Zaide", "Faust", La Boheme", "I Pagliacci", "Die Lustige Witve", "İstanbulname" ve "Kerem" "Alibaba ve Kırk Haramiler" opera ve operetlerindeki başrolleri başarı ile yorumladı.

Bu süre zarfında şan pedagogları Roman verlinsky ve Lidya Pronina ile de şan çalışmalarını sürdüren sanatçı Moskova Radyo Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul İzmir, Antalya ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları. DESO, H.Ü. Senfoni Orkestrası, CRR ve Eskişehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Orkestra@modern ile de Ankara Müzik Festivalinde solist olarak konserler verdi.

Turgay Erdener'in eserleri ve halk türkülerinden oluşan "Sen Sen Sen" adlı albümü Kalan Müzik tarafından dinleyicilerin beğenisine sunulan Selva Erdener, Turgay Erdener'ın "Afife" balesinin CD kaydını Moskova Çaykovski Radyo Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdi 2005 yılında, Kamran İnce'nin Requiem Without Words adlı eserinin dünyada ilk seslendirilişinde solist olarak yer aldı; 2006 yılında Bilkent Senfoni Orkestrası ile CD kaydını gerçekleştirdi.

2006 yılında Tiyatrooyunevi ile F. G. Lorca'nın Beşyıl Geçince adlı eseriyle İstanbul Tiyatro olimpiyatlarına katıldı, aynı tiyatro ile Estonya ve Bulgaristan'da turnelere katıldı. 2008 yılında Theatre du Centaure ile "Flux" projesi dahilinde "Ftux İstanbul" filminde oynadı Türkiye'nin yanı sıra ABD, Danimarka, İtalya, Macaristan, Makedonya, Tacikistan ve KTTC'de de konserler verdi.

Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarında şan dersi veren Selva Erdener halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde solist sanatçı olarak görev yapmaktadır.

http://www.klasiknotlari.com/tr/197/Selva_Erdener.html

244
0
0
Yorum Yaz